היזהרו מאוכל ירוד לחתולים

חתול גינגי

ממש כמו מיליוני בעלי חתולים טריים אחרים כך גם ליאורה שחם, התרגשה מאוד כאשר היא אימצה את החתלתול הראשון שלה. היא רצתה לתת לחתול את החיים הכי טובים בתנאים הכי טובים, לכן כאשר היא חיפשה אוכל לחתולים שיתאים לג'ספר, החתול החדש שלה, היא התייעצה עם וטרינר.

 

אחרי שהוטרינר שלה והיא שוחחו על כמה סוגי מזונות לחתולים היא קנתה מותג שהוטרינר אישר. היא אפילו סיפרה שהוטרינר אמר שהוא בעצמו נותן את אותו סוג אוכל לחתולים שלו. ליאורה מאוד שמחה כי היא סמכה על הוטריניר שלה. היא בחרה מותג של אוכל יבש לחתולים שהיא יכולה לשים בבוקר אוכל לחתול ולצאת רגועה עד הערב. היא שמחה שהאוכל לא משאיר ריח רע בבית ושמאוד נוח להתנהל עם אוכל יבש לחתלתול.

 

הכול היה טוב ויפה עד אשר ג'ספר הגיע לגיל 7. "זה בדיוק הזמן שהתחלתי להתחרט שהסתפקתי באוכל נוח ולא באוכל איכותי. כי בגיל 7 ג'ספר אובחן כחולה כליות. אותו וטרינר שהמליץ לי על האוכל הוא זה שגם אבחן את הבעיה בכליות והוא גם הוא זה שביקש ממני להעביר את ג'ספר לאוכל איכותי יותר".
למרבה הצער, אחרי ביקורים חוזרים ונשנים אצל וטרינרים ובתי חולים לחיות – כשלושה חודשים לאחר אבחון בעיית הכליות, ג'ספר התמוטט ומת. "הייתי הרוסה לגמרי ממותו של ג'ספר. שאלתי את עצמי שוב ושוב מה יכולתי לעשות אחרת כדי למנוע את הכשל בכליות, לכן החלטתי לערוך מחקר. רציתי לדעת האם הגנטיקה של ג'ספר היא הגורם למותו? האם כשלים בכליות מאפיינים חתולים רבים? רציתי לדעת יותר, הרבה יותר", ליאורה נזכרת.

 

אחרי חיפושים רבים ליאורה מצאה מידע אודות תזונת חתולים והיא הזדעזעה ממה שהיא קראה שם. היא מצאה שסוג האוכל שהיא נהגה להאכיל את ג'ספר נמצא קשור לבעיות בכליות ובשתן של חתולים. ליאורה: "הייתי המומה. זו עובדה שהוטרינר שלי לא מודע אליה ולכן הוא אף פעם לא דיבר עליה."
הסיפור של ליאורה הוא לא הסיפור היחיד, וזה לא קורה רק בקרב חתולים, גם כלבים, תוכים, אוגרים או כל חיה אחרת (גם בני אדם) מסכנים את הבריאות שלהם כאשר הם צורכים אוכל באיכות ירודה. אז איך מוודאים שהאוכל שאנחנו מאכילים את החתול שלנו איכותי ובריא? על כך נפרט בשורות הבאות.

 

חפשו אוכל לחתולים שכולל עד כמה שניתן חומרים טבעיים: בשר, דגים, כבש וכו'. אל תסתפקו בחברות שמערבבות במזון שלהם חומרי שימור או רק שאריות של בשר. שימו לב, חתולים חייבים בשר בתפריט התזונתי היומי שלהם וכדאי מאוד שהבשר יהיה באיכות גבוהה.
עקבו אחר הפרווה של החתול שלכם. יש קשר בין תזונה לבין מראה הפרווה – ככל שהאוכל איכותי יותר כך הפרווה של החתול תראה בריאה יותר, מבריקה יותר ומלאה יותר. אם אתם רואים שהפרווה של החתול מפסיקה לזהור ו/או מדלדלת, ייתכן מאוד שכדאי להחליף לחתול את סוג האוכל.

 

החתול, כמו חיות רבות אחרות, זקוק לחלבונים במזון שלו. חלבונים אמונים על בניית העצמות, השרירים, הדם, הרקמות והעור. לחשוב שבאוכל שתבחרו יהיה שפע של חלבונים שהמקור שלהם מגיע מן החי (לא מן הצומח).

 

לכל חתול יש את מנת האוכל המומלצת עבורו פר ארוחה. המינון נקבע על פי גודל החתול, גזע החתול, מצבו הבריאותי ורמת הפעילות הגופנית היומית שלו. שימו לב כמה החתול שלכם רעב. אם החתול רעב מאוד ולא מספיקה לו הכמות יש סיכוי שהאוכל שאתם נותנים לו לא טוב. כאשר אוכל הוא איכותי, מנות קטנות מספיקות ממנו. אולם כאשר האוכל ירוד, החתול יחוש רעב גם אחרי שהוא סיים את המנה שלו.

About שחר לנדאו 22 Articles
שחר לנדאו עורך וכותב עבור מגזין בליפים.

Be the first to comment

Leave a Reply