פרוביוטיקה – הבריאות שבטבע

ויטמינים

הידעתם?

בגופנו חיים יותר תאי חיידקים מתאי גוף! כלומר, הגוף שלנו "מורכב" מחיידקים הרבה יותר משהוא מורכב מתאים אחרים. הלכה למעשה, החיידקים מהווים את הבסיס לקיום האנושי ולקיום בכלל – בכל אורגניזם מתקיימים מיליארדי חיידקים המסייעים להמשך הקיום שלו. איך כל זה קשור לפרוביוטיקה? בואו לגלות.

פרוביוטיקה – בואו נעשה קצת סדר

אם גם אתם חיים בישראל בשנות ה-2000, סביר להניח שכבר נחשפתם פעם או פעמיים לביטוי פרוביוטיקה. אבל מה היא בעצם הפרוביוטיקה, האם היא באמת תורמת לבריאות שלנו או מהווה עוד קונספירציה ואם כן, אז איך היא עושה זאת? שאלות אלו ואחרות מצריכות תשובה מפורטת.

מהי הפרוביוטיקה?

בפשוטה, פרוביוטיקה היא קבוצה של תוספי מזון המבוססים על חיידקים חיוניים לפעילות המטבית של הגוף. מקור השם "פרוביוטיקה" מבוסס על שתי מילים: "פרו" שמשמעותה "למען" ו-" ביוטיקה", שמשמעותה "חיים". הפרוביוטיקה, אם כן, הינה בעלת תפקיד חשוב ויכולת תרומה משמעותית לתפקוד היומיומי של הגוף ולשגשוג החיידקים החיוניים לתפקוד ולבריאות. הפרוביוטיקה מסייעת לגוף בעיקר בתחנות הקשות יותר להתמודדות: למשל, לפני החורף, עם נטילת אנטיביוטיקה, למערכת חיסון חלשה יחסית ועוד

ויטמינים

למה זה כל כך חשוב?

אולי תתפלאו לגלות, אבל למעשה מרבית היכולות האנושיות תלויות בחיידקים. כ-2 קילוגרמים בערך מתוך המשקל הכללי של האדם הם בעצם אורגניזמים שונים, פטריות וחיידקים השוכנים במערכת העיכול ואחרים – הפזורים בגוף.

הפעולות המינוריות התפקודיות ואפילו היכולת לנשום ללא הפרעה, להישמר מפני מחלות, לעכל את המזון בצורה מיטבית ולשמר את הבריאות הגופנית של האדם, היכולת להפחית זיהומים ותופעות לוואי אחרות – כל אלו מתאפשרים הודות לאוכלוסיית החיידקים בגופנו. אבל לא כל החיידקים מועילים באותה מידה ולא כל החיידקים פעילים לאותה מטרה. למעשה, רובינו מכירים כבר את החיידקים כגורם הפוגע באיכות החיים, מביא למחלות והתקררות בחורף.

האם היא באמת כה משמעותית?

כמוסות פרוביוטיקה מכילות לא פחות מ-12 מיליארדי חיידקים מ-10 זנים שונים (!). חיידקים אלו אחראיים על מגוון תהליכים חיוניים לקיום הגוף האנושי, כמו גם מערכות אורגניות המתקיימות ללא הרף מסביב. סביבת המעיים לבדה מהווה את אחד האזורים הפעילים ביותר מבחינת היקפי החיידקים הפעילים בה. מי מאיתנו אינו סובל מבעיות מעיים? הלכה למעשה, רבים מצליחים לעבור את הימים הראשונים של החורף ואת רגעי החולשה של הגוף ללא פרוביוטיקה. אבל אלו שאינם נוטלים פרוביוטיקה נוטים לסבול לא אחת מבעיות מעיים שונות הכוללות עיכול איטי, כאבי בטן, עצירויות, שלשולים, קלקולי קיבה ועוד.

האם אני חייב/ת לקחת פרוביוטיקה?

חשוב להבין: פרוביוטיקה היא איננה תרופה! פרוביוטיקה כוללת חיידקים חיוניים וחשובים, אשר בלעדיהם הבריאות יכולה להמשיך ולהתקיים אבל ברמות נמוכות יותר ובהרבה יותר מאמץ מצד הגוף עצמו. לפיכך, אין כל חובה ליטול כמוסות פרוביוטיקה אבל כדי לעבור את החורף בשלום, ליהנות מבריאות טובה ולהבטיח יציבות וחיוניות, פרוביוטיקה היא התשובה.

About שחר לנדאו 22 Articles
שחר לנדאו עורך וכותב עבור מגזין בליפים.

Be the first to comment

Leave a Reply