פרקי תהלים – יצירות אמנות או סגולה לחיים טובים?

ספר תורה

ספר תורה

מאת: אמונות

תמיד הרגשתי שיש משהו שונה לגבי התפישה של ספר תהלים, שיש בו משהו שיכול לגעת בכולם, דתיים וחילונים, עם ובלי קשר לאמונה מסוימת או אג'נדה כזו או אחרת. ספר תהלים הוא אסופת מזמורים שיופיים אינו תלוי בדבר, יצירות אלמותיות פיוטיות העומדות בפני עצמן, והנחשבות לבעלות עצמה וסגולות רבות ושונות. ללא מעט מזמורים מפרקי תהלים יש השפעה גדולה על התרבות והמוזיקה בת ימינו וניתן למצוא להם התייחסויות רבות במגוון סוגי מוסיקה, מודרנית ועתיקה יותר. אמנם היו מספר מחברי מזמורים בספר תהלים, אך הוא מאד מקושר עם דוד המלך, שגם כתב את רוב המזמורים (73 מתוך 150).

 

נדמה שלפני הקישור הדתי שיש לספר תהלים והסגולות המיוחסות לו, קסמו הרב בעיני הציבור הרחב נובע בעיקר מיופיים של המזמורים והפיוטים. עם זאת, קשה להתעלם ממשמעותו של ספר תהלים הטמועה היטב בבסיס המסורת היהודית ואפילו הישראלית. פעמים רבות, אני מוצאת את עצמי מכניסה תהלים לתיק לפני טיול או נסיעה ארוכה, שיהיה. במשברים לאומיים קשים, לא עלינו, אנחנו כבר רגילים להודעות המופצות לטלפונים שלנו עם פרקי תהלים מסוימים שאנחנו מתבקשים לקרוא לרפואתם והחלמתם של חיילינו, בין אם דתיים ובין אם חילונים – רובנו מתגייסים לקריאה. ואצלנו במשפחה, מדי שנה, מתקבלות הודעות מאמא המודיעות אילו פרקי תהלים צריך כל אחד מהילדים לקרוא בימי השנה לפטירתם של סבנו וסבתנו היקרים לעילוי נשמתם.

 

פרקי תהלים אינם טובים רק לעילוי נשמתם של הנפטרים במסורת היהודית, הם ידועים כבעלי סגולות ויכולות ריפוי והגנה למגוון מצבים ומקרים שונים. ישנם פרקי תהלים יומיים הנאמרים לאורך השנה בקביעות מדי יום, אך ישנם פרקי תהלים שיש לומר על יד מיטתו של חולה, או בשעת סכנה או מצוקה. ישנם עשרה פרקי תהלים שכאשר נאמרים בסדר מסוים מהווים את התיקון הכללי שהתגלה בידיו של רבי נחמן מברסלב ומהווה תיקון חזק ועצום בעבור מספר מצבים. ישנם פרקי תהלים הנאמרים על מנת להגביר את האור והמזל והברכה בבית או בעבודה או בחיי המשפחה והזוגיות.

 

למשל, בעבור הצלחה בעסקים או לקראת פגישה חשובה – יש לקרוא פרקים ח', ע"א, ע"ב, ע"ח או כ"ט.
בעבור זיווג מוצלח כדאי לקרוא מזמור קכ"א (שיר למעלות) ארבע פעמים ביום. מלבדו, מומלץ גם לקרוא מזמורים ל"ב, ל"ח, ע', ע"א, קכ"ד, נ"ה.
במקרה של אובדן פרנסה, טוב יהיה לקרוא את הפרקים מ"א, מ"ב, מ"ג ומי שיוצא לנסיעה ארוכה ומרוחקת, מומלץ שיאמר לפני היציאה לדרך מזמור ל"ד.

אני מוצאת שקריאת פרקי תהלים יכולה גם פשוט להשרות מן שלווה ורוגע ולא צריך בהכרח רגע קשה או משבר על מנת לקרוא בהם. יש במזמורי תהלים אסתטיקה מוסיקלית גדולה וידועה וההילה סביבם משכה ועדיין מושכת את גדולי המוזיקאים והאמנים לאורך ההיסטוריה להתייחס לפרקי תהלים בצורות שונות ולאנשים רבים לתת משקל גדול לתהלים בתוך חייהם.

About שחר לנדאו 22 Articles
שחר לנדאו עורך וכותב עבור מגזין בליפים.

Be the first to comment

Leave a Reply