תריסי אור למען איכות הסביבה

תריסים

לא צריך להיות אקולוג מושבע כדי להבין שמשהו "עובר" על כדור הארץ שלנו. מספיק להתבונן במדינה הקטנה שלנו במהלך השנים האחרונות ומיד מזהים את עליית הטמפרטורות הממוצעות, את העדרו של חורף אמתי, התייבשות ים המלח והכינרת או השיחות הרבות שמתקיימות אודות בצורת, דיונים שמתקיימים ביתר שאת ב-7 השנים האחרונות.

 

אפשר לומר שיש הסכמה מפה לפה על כך שהכדור שלנו עובר שינויים מרחקי לכת, אולם לא כולם מסכימים על המקור או הגורמים לשינויים אלו. בעוד האקולוגים מייחסים את השינויים לבני האדם, המתנגדים גורסים שאין לנו, בני האנוש, אחריות לשינויים שמתרגשים עלינו. אם לומר את האמת, אני לא יודע היכן אני ממוקם, כמו כולם גם אני רואה את המגמות אך אני לא בטוח אם יש לי מה לעשות בנדון. ובכל זאת, אם יש סיכוי שאוכל להשפיע ולו במעט על בריאותו ואורך חייו של כדור הארץ, אני נרתם למשימה. תחושת אחריות זו היא שהביאה אותי לבדוק לעומק תריסי אור.

 

תריסי אור, פתרון אקולוגי חכם

 

תריסי אור אלו הם למעשה תריסי גלילה חשמליים עם טוויסט ידידותי מאוד לסביבה אך גם עם טוויסט ידידותי לנו – המשתמשים בו. בעוד תריסי גלילה סטנדרטיים מאפשרים לנו שני מצבי פתיחה בלבד: פתוח לגמרי (שפע של אור) או סגור לחלוטין (חושך מוחלט), תריסי אור מעניקים לנו אפשרות נוספת, הם מציעים לנו שלושה מצבים: פתוח, סוגר או פתוח למחצה. מצב הפתיחה השלישי, פתוח למחצה, נוצר תודות למרווח שתוכנן בין שלבי התריס.

 

היופי בתריסים מסוג זה נובע מהיכולת שלנו לנצל באופן אופטימלי את נתוני מזג האוויר הטבעיים. עם תריסי האור אנחנו יכולים לשלוט בכמות האור שנכנסת אלינו הביתה וכך לחסוך המון אנרגיה (חשמל) וגם כסף על תאורה ואפילו על מיזוג אוויר.

 

ובהקשר זה חשוב לציין שתריסי אור הם למעשה מוצר שהוא גם אקולוגי וגם חכם. תריסים אלו מגיעים עם רמת בידוד גבוהה שמבודדת הן מפני מזג האוויר שבחוץ והן מרעשים חיצוניים. בנוסף, הם גם אטומים היטב ועל כן מספקים פרטיות, דיסקרטיות ותחושת ביטחון. כמו כן, מדובר בתריסים עמידים מאוד ויציבים, כך שהם יכולים לשרת אותנו למשך שנים רבות. ולבסוף, תריסי האור עוצבו כך שפתיחה וסגירה שלהם תהיה שקטה ונעימה.

 

להיות בפנים, להרגיש בחוץ

 

ציינתי כבר שתריסי אור מעניקים לנו פרטיות בתוך הבית ומבודדים, אולם כאשר הם במצב פתוח לחלוטין או פתוח למחצה הם למעשה יוצרים המשך טבעי לבית כך שפנים הבית מתכתב עם מה שקורה בחוץ. ואני אסביר: ב-2 מצבים אלו אנחנו למעשה מאפשרים לאור לחדור פנימה אך בנוסף גם הנוף שבחוץ נכנס אלינו הביתה. נכון, במצב של פתיחה מלאה לא נזכה לפרטיות (ואכן, לא תמיד אנחנו זקוקים לפרטיות) אך במצב פתוח למחצה – אנחנו רואים את מה שקורה בחוץ, אך מי שנמצא בחוץ אינו יכול לראות את הנעשה בתוך הבית (מעין רואים ואינם נראים).

 

המידע באדיבות ג'ולי מוטור – ייצור והתקנת תריסים חשמליים

About שחר לנדאו 22 Articles
שחר לנדאו עורך וכותב עבור מגזין בליפים.

Be the first to comment

Leave a Reply